Difference between revisions of "Pricing a Class"

From Hive76 Wiki
Jump to: navigation, search
(Created page with 'Picking the right price for a class is hard. Here are some ideas and guidelines == Far's Guidelines for pricing a class == My( Far) personal guidelines for t…')
 
(added free class info)
 
Line 10: Line 10:
 
*4 hour iPhone class that took 6 hours of planning  =  (3 * 10) * (5 * 5)  +'marketable'4*5 = about $75
 
*4 hour iPhone class that took 6 hours of planning  =  (3 * 10) * (5 * 5)  +'marketable'4*5 = about $75
 
*4 hour electroncis class with $50 in parts that took 3 hours planning,  2 hours parts-ordering, and a pear tree = (3*10) + 50 + ((2+3)*5)  = $105
 
*4 hour electroncis class with $50 in parts that took 3 hours planning,  2 hours parts-ordering, and a pear tree = (3*10) + 50 + ((2+3)*5)  = $105
 +
We try to always offer the option to take a class for free. It's up to the teacher to decide how to manage free classes or events. Sometimes we do that via letting people choose $0 tickets (for non-parts classes). For things that require parts to be ordered, a 'free' class actually costs the space money.  In most of those cases we have an 'email the teacher if you can't pay' comment on the class announcement.

Latest revision as of 16:00, 27 February 2010

Picking the right price for a class is hard. Here are some ideas and guidelines

Far's Guidelines for pricing a class

My( Far) personal guidelines for the 'don't-expect-to-make-money' classes (take it or leave it) is below. I use this for my own classes and events, and find it useful. If you also do classes or events,

  • +$5 - Each hour of planning, ordering part, or making docs (beyond 1 hour)
  • + $COST_OF_PARTS - For all classes with parts more than about $1
  • + $10 per student - Each hour of class (beyond 1 hour)
  • + ? - if it's a 'marketable' skill, or current hot item, I add $5 an hour on it.

Examples:

  • 2 hour python class with 1 hour planning = (1hr * 10) = about $10
  • 4 hour iPhone class that took 6 hours of planning = (3 * 10) * (5 * 5) +'marketable'4*5 = about $75
  • 4 hour electroncis class with $50 in parts that took 3 hours planning, 2 hours parts-ordering, and a pear tree = (3*10) + 50 + ((2+3)*5) = $105

We try to always offer the option to take a class for free. It's up to the teacher to decide how to manage free classes or events. Sometimes we do that via letting people choose $0 tickets (for non-parts classes). For things that require parts to be ordered, a 'free' class actually costs the space money. In most of those cases we have an 'email the teacher if you can't pay' comment on the class announcement.